Taubuk
"V jedinou pravdu věřiti budeš; a to, že život máš a život žiješ."
Z knihy Merikula
Založení samizdatového nakladatelství Taubuk se datuje přesně do roku někde kolem 2010 ± 2 hod. Bylo založeno Tomášem Tauferem, aby mohl dát tvář své pozdější tvorbě ve formě samizdatově vydaných originálních výtisků v nákladech čítajících až jeden kus. O nějakém oficiálním vydávání tehdy nepadla ještě ani myšlenka; vlastně ani nebylo pořádně co.
V prvopočátcích to byl jen žertovný pokus o amatérsky profesionální napodobení skutečně vydávaných knih, což se zkvalitňováním výrobních postupů vydařilo. Takže vznikaly ještě originálnější originály, které byly prapůvodně jen zapůjčovány v okolí.
Před oficiálním založením samizdatu byla sepsána dvě díla. První, And death shall have no dominion, byl víceméně pokus, který nedopadl dobře. Ale když z toho pak byl vyroben první fyzický kus, tvarem připomínající knihu, mohlo dojít na radostné Frankensteinovo zvolání "Ono to žije!". Ještě v průběhu psaní se vyskytl nápad na další děj a tak vznikla ihned nato kniha Entopolagurace, která byla velmi pokroková, neb měla již barevnou obálku a obrázky uvnitř knihy.
Z postupující a prohlubující se touhy pokračovat v psaní se na hladinu vynořil román Merikula, který byl prvním vydaným kusem pod vlajkou právě založeného samizdatu. Na pomezí oficiálního založení byla vydána ještě také dvě další díla od jiných autorů. Sebrané básně Jany Ručkové, které obsahují její básnickou tvorbu čítající na 70 básní. A dále Cena rozhodnutí,- Ivana Burdy, což je soubor jeho třech raných povídek, z nichž povídka Pokoj č. 312 je velmi působivou záležitostí.
Autor sám je ovlivněn tvorbou řady světových klasiků jako: Frank Herbert, Issac Asimov, Philip K. Dick, Arthur C. Clarke, Stanisław Lem, Katsuhiro Ôtomo, Masamune Shirow, také Dětskou encyklopedií 1 000 otázek a odpovědí… a mnoha dalších.
V roce 2016 – dávno po "konci světa" – přichází Taubuk s novou identitou, novými digitálními efekty, ještě většími výbuchy a zcela nově také, opět jako první, přichází s neonovým stylem písma pro čtení v šeru a přítmí.
V červenci téhož roku si Taubuk potřásl pravicí s nakladatelstvím Nová Forma, s nímž spolupracuje na oficiálním vydávání svých knih.
Napsali o nás:
"Vynikající a dechberoucí práce."
Svaz spisovatelů Prázdné pero
"Na tohle jste čekali!"
Časopis Sci-Fi
"Dobré... příliš dobré."
Anonym
"Má to jedinou vadu. Že to nevydáváme my."
Odmítnutý nakladatel